عنوان تصوير 1عنوان تصوير 2عنوان تصوير 3عنوان تصوير 4
Template url :
www.taxrazavi.ir

تأثیر مالیات بر کنترل مصرف‌گرایی و اسراف

پرتال اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی - پرتال خراسان رضوی

پرتال اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی - مالیات - معافیت - دانشکده امور مالیاتی - ارث - اظهارنامه - ممنوع الخروج - امور مالیاتی - مالیات بر ارث - مالیات بر درآمد - مالیات بر شرکت ها
Designed by : طراحي قالب هاي حرفه اي وب سايت

Rajman Enterprise Portal:

پورتال سازمانی از طلوع تا طلوع

پرتال سازمانی از طلوع تا طلوع از طلوع تا طلوع

پرتال اداره کل امور مالیاتی استان خراسان رضوی قدرتمند شده با پرتال سازمانی از طلوع تا طلوع و پیاده سازی شده توسط از طلوع تا طلوع

پرتال اداره کل امور مالیاتی استان خراسان رضوی
Portal template designed by : طراحي قالب هاي حرفه اي وب سايت
تأثیر مالیات بر کنترل مصرف‌گرایی و اسراف PDF چاپ نامه الکترونیک


با گسترش زندگی شهرنشینی و افزایش فعالیت‌های تبلیغاتی رسانه‌های مختلف و تشویق به مصرف بیشتر کالاهای مصرفی، شاهد روند لجام‌گسیخته‌ای در مصرف انسان‌ معاصر هستیم. رواج مصرف‌گرایی زمینه‌ساز آسیب‌های اجتماعی دیگری ازجمله شکاف طبقاتی، تجمل‌گرایی، عدم خودباوری توانایی تولید و گسترش روحیه مادی‌گرایی می‌شود که چالش‌ها و معضلات اقتصادی اقتصادی را در کشورهای کمتر توسعه‌یافته به دنبال خواهد داشت; زیرا با رواج فرهنگ مصرف‌گرایی در این کشورها، کم‌کم روحیه خودباوری و توانایی‌های داخلی برای تولید و رفع نیازهای مصرفی از بین می‌رود. واردات کالاهای لوکس به بازارهای کشور سبب ورشکستگی بسیاری از کارخانه‌های تولیدی داخلی می‌شود و سبب بیکاری کارگران زیادی خواهد شد.
بسیاری از صاحب‌نظران امور اقتصادی معتقدند که دولت می‌تواند با استفاده از سیاست‌های مالی و پولی در راستای مبارزه با مصرف‌گرایی و ایجاد عدالت در جامعه، از تولید داخل و درنهایت توسعه کشور حمایت کند. مالیات‏ها ازجمله اهرم‏های موثر سیاست‏های مالی دولت برای کاهش فاصله طبقاتی، توزیع مجدد درآمدها و کاهش مصرف‌گرایی و اسراف است. اهرم مالیاتی می‌تواند علاوه بر بی‌نیاز کردن دولت به درآمد، در خصوص مصرف‌گرایی، نقش بازدارنده ایفا کند.
درواقع می‌توان گفت سیاست‌های مالیاتی موثر و کارآمد، یکی از عوامل مهم در کنترل مصرف‌گرایی و اسراف است. البته انواع مالیات‌ها مانند مالیات بر ثروت، دارایی، ارث و ... زمانی می‌تواند ابزاری برای مبارزه با اسراف، مصرف‌زدگی، گردآوری سرمایه غیر تولیدی در کشور باشد اما بار اصلی مبارزه با مصرف‌گرایی و اسراف بر این نوع از مالیات است. چراکه مالیات بر ارزش‌افزوده، مالیات بر مصرف است; پس هرکه بیشتر مصرف می‌کند باید مالیات بیشتری هم پرداخت نماید که این امر نقش بسزایی در اصلاح الگوی مصرف و درنهایت عدالت مالیاتی، عدالت اقتصادی و عدالت اجتماعی دارد.
مالیات بر ارزش‌افزوده نوعی مالیات چندمرحله‌ای است که در مراحل مختلف تولید و توزیع بر اساس درصـدی از ارزش‌افزوده کالاهــــای تولیدشده و یـــا خدمات ارائه‌شده اخذ می‌گردد. از اهداف این مالیات دریافت مالیات از مصرف‌کننده به‌جای تولیدکننده، کاهش انگیزه فرار مالیاتی، شفاف‌سازی تدریجی مبادلات اقتصادی، اصلاح الگوی مصرف و کاهش میل به مصرف‌گرایی و افزایش توان پس‌انداز جامعه اشاره کرد.
اجرای مالیات بر ارزش‌افزوده به‌عنوان مالیاتی که بر مصرف و مالیات بر واردات کالاهای لوکس خارجی، تأثیرات قابل‌ملاحظه‌ای بر الگوی مصرف جامعه و کنترل آن، کاهش میل به مصرف‌گرایی کالاهای غیرضروری و لوکس، معافیت کالاها و خدمات ضروری مانند کالاهای کشاورزی و فرهنگی و ... دارد.
درنهایت می‌توان گفت سیاست‌های مالیاتی موثر و کارآمد، یکی از عوامل مهم کاهش اسراف و مصرف‌گرایی بوده و به‌کارگیری نظام مالیاتی نوین می‌تواند، نقش موثری در فرآیند مدیریت اقتصاد کشور و حمایت از تولید داخلی ایفا کرده و میزان رضایت‌مندی مردم در خصوص عدالت اجتماعی را افزایش دهد.